Suudi Arabistan ve BAE’den İran’a operasyon darbesi! Tüm planı ABD’ye sızdırmışlar

Son dakika Suudi Arabistan haberleri: İran’ın, İsrail’in suikastlarına misilleme olarak dün gece İsrail’e başlattığı hava saldırısının yankıları tüm dünyada sürerken çarpıcı bir bilgi ortaya çıktı.

SUUDİ ARABİSTAN VE BAE’NİN, ABD’YE BİLGİ SIZDIRDIĞI ORTAYA ÇIKTI

ABD merkezli Wall Street Journal’a (WSJ) konuşan Mısır ve Suudi Arabistanlı kaynaklar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), İran’ın İsrail’e düzenleyeceği misilleme saldırısına ilişkin istihbarat bilgilerini saldırıdan önce ABD’ye ilettiğini söyledi.

Öte yandan İran, saldırıdan iki gün önce, hava sahalarını korumak amacıyla Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerindeki muhataplarını İsrail’e yönelik planlanan saldırı konusunda bilgilendirmişti.

İSTİHBARAT BİLGİLERİNİ PAYLAŞMAK KONUSUNDA GİZLİCE ANLAŞMIŞLAR

Wall Street Journal’a konuşan Mısır ve Suudi Arabistan’daki kaynaklar, birçok Arap hükümeti ABD ile yapılan görüşmelerin ardından Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri saldırıyla ilgili istihbarat paylaşma konusunda gizlice anlaştıklarını belirtti.

ÜRDÜN HAVA SAHASINI ABD’YE AÇMIŞTI

Ayrıca İran’ın bilgilendirdiği ülkeler arasında yer alan Ürdün ise hava sahasının ABD ve savunmada yer alan diğer ülkeler tarafından kullanılmasına izin vermişti.

Bununla birlikte Ürdün, İran füzelerinin ve insansız hava araçlarının önlenmesine yardımcı olmak için kendi uçağını kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

İran dün İsrail’e yüzlerce İHA, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmış, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı. İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir